Kilka słów o Misiu Uszatku
 

 

Miś Uszatek – telewizyjny serial animowany dla dzieci i nazwa jego głównego bohatera, "misia co klapnięte uszko ma"

Miś Uszatek powstał 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem któremu głos dawał Mieczysław Czechowicz.

Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym - takim dzieciom łatwo się było identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony był poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. Na dodatek okazał się bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu czy języku, ale i w ubiorze, o co zawsze dbał projektant Zbigniew Rychlicki.

W szybkim tempie powstawały filmy na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku. Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały 104 odcinki serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce wśród rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do „Bolka i Lolka” , którzy byli bohaterami 150 odcinków i dwóch filmów pelnometrażowych serialu pod tym samym tytułem)

104 odcinki z Misiem Uszatkiem w roli głównej stanowiły materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocek w TVP. Warto dodać, że pełnych cykli odcinków Misia TVP nadała przez ostatnie ćwierćwiecze kilka.

Serial o Uszatku jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej.
W dwóch krajach - Słowenii i Finlandii - licencje na emisję filmu odnawiane są co dwa lata co oznacza, że serial jest nadawany non stop od wielu lat. Co tydzień dzieci z tych krajów mogą obejrzeć jeden odcinek. W Finlandii Uszatek nazywa się "Nalle Luppakorva"
w Słowenii "Medvedek Uhec", a na Węgrzech "Füles Mackó". Miś Uszatek zagościł także na ekranach japońskich jako "Oyasumi Kuma-chan".

SE-MA-FOR planowało nakręcić nowe odcinki o Misiu Uszatku. Do realizacji jednak nie doszło, w chwili obecnej trwają za to dyskusje nad powstaniem pełnometrażowej produkcji, której finansowaniem miałby zająć się japoński koncern EDEN Entertainment.
 

zaczerpnięto z: www.wikipedia.pl

 

 
COFNIJ